blank

Cahil Uzmanlar Ülkesi

Bir konuda uzman olmayan insanlar, o konuda, milyonlarca insan adına nasıl karar verebiliyor? Lafı evirip çevirmeyeceğim. Biri ya da birileri kalkıp, tüm dünyanın ortak hareket ettiği bir uygulama olan ve günlük hayatı her yönden etkileyen saatlerin geri alınması uygulamasında değişiklik yapıp “biz böyle uygun gördük” diyebiliyor. Normalde dün gece (25.10.2015) saat 04:00’te bir saat geri alınması gereken saatler, iki hafta gecikme ile 08.11.2015’te geri alınacak. Peki amaç neymiş? Bir hafta sonra yapılacak olan genel seçimde oy kullanacak insanların kafası karışmasın.

Sizce bu mantıklı bir hareket mi? Ufak bi hesaplama yapıp görelim:

01 Kasım 2015’te ülkemizde bazı şehirlerde 07:00 – 16:00, bazı şehirlerde 08:00 – 17:00 saatleri arasında oy kullanılabilecek. Diyelim ben 07:00 – 16:00 saatleri arasında oy kullanabileceğim bir şehirde yaşıyorum. Saatlerin geri alınması olayına herhangi bir müdahale yapılmadı ve dün gece saatler bir saat geri alındı ama ben cahil bir insan olduğum için saatimi geri almadım. Bir hafta sonra seçim var. Bu bir hafta içinde kolumdaki saatten başka hiçbir saate bakmadım, kendi saatim dışında başka bir saati referans alan hiçbir insan ya da kurumla zamanın önemli olduğu bir iletişimde bulunmadım. Mesela bankaya gitmedim, belli saatlerde gelen bir otobüse binmedim ya da çalıştığım kurumdaki insanlara neden bir saat fazla çalıştıklarını sormadım.

Seçim günü geldi çattı. Oy kullanmaya gideceğim, sabah erken kalktım. Saatime baktım, 07:00’yi gösteriyor. Hemen oy kullanacağım okula koştum ama o da ne kapı kapalı. Orada bulunan polislerden birine sordum, daha saat 06:00, oy kullanma bir saat sonra başlıyor dedi, bir saat sonra gelip oyumu kullandım. Bu senaryoda bir sıkıntı olmadı diğerine geçelim. Bütün gün yattım ve oy kullanma saati bitmek üzere. Saatim 15:45’i gösteriyor. Hemen okula koştum, okulun duvarındaki saat gözüme takıldı. Orada saat 14:45. Daha 1 saat 15 dakika varmış. Girdim, oyumu kullandım. Yine bir sıkıntı yaşamadım. Benim için yapılan bu güzide uygulama hiçbir işime yaramadı. Hakkınızı helal edin.

Bütün dünyanın kabul ettiği uygulamayı 2 hafta erteliyoruz demeden önce oturup “ben ne yapıyorum dur bi düşüneyim” demez mi insan?

Otomatik geri alınan saatler yüzünden kafalar asıl şimdi karıştı. Aylar öncesinden planlaması yapılan uçak ve otobüs sefer saatleri değişti. Takvime bakarak namaz kılan insanlar bir süre takvimde yazan vakitlere uymayacak. Bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve hatta buzdolabımızın kapağına kadar girmiş olan elektronik cihazlar, hayatımızı kolaylaştırmak için saatleri otomatik olarak geri alıp, sonradan milyonlarca gereksiz ayarlama yapılması gerekecek iken birinin çıkıp “şöyle yapalım bence” demesi ve bir kişinin bile “hayır öyle yapmayalım, mantıklı değil” dememesi neyi gösteriyor? Siz daha iyi biliyorsunuz.

Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?

13 Yorum
 • Bu yazının sonunda “şuan saat 01:07, kafanız karışmasın” tarzında bir ibare bekliyordum abi :) Şaka bi yana, dünya çapında yapılacaksa bir değişiklik, bu değişikliği sen kafana göre erteleyemez ya da erkene çekemezsin. Bizim huzurumuzun bozulmaması için yaptığı çoğu şey, bold veriyorum bizim huzurumuzu kaçırıyor.

 • Güzide ülkemde genel olarak işler “Yaptım, oldu” şeklinde işlediği için karar veren ekibin bu ve benzeri detayları göz önünde bulundurduğunu dahi düşünmüyorum.

 • Bu durum yüzünden bir çok kişinin uçak biletleri yandı. Özellikle yakın bir arkadaşımdan biliyorum 1 Ay önce ayırttırdığı uçak bileti, Akıllı telefonun saatleri otomatik olarak geri alması nedeniyle uçağa yetişemedi. Şimdi o kişinin ve diğer insanların bu maddi zararını kim ödeyecek?

  Sırf kendi menfaatleri yüzünden insanları mağdur ediyorlar. Herkes teknoloji çağında yaşarken biz daha hangi çağda yaşıyoruz sorusu geliyor insanın aklına başkalarını bilmem ama bu durum beni çok ama çok rahatsız ediyor. Sırf kendi çıkarları için insanları hiçe sayan zihniyetten.

 • Türkiye’de yaşadığım için artık bu yaşadıklarımızın hiç birini şaşırmıyorum ne kadar tuhaf değil mi? Tuhaf olan tuhahflıklar mı yoksa tuhaflıklara şaşırmıyor olmam mı?

 • Tamamen ”ben yaptım oldu” mantığıyla hareket eden yöneticilerimiz olduğu sürece bu durumları yaşarız ve hatta bu uygulamayı ”karanlıkta oy kullanmayalım” diye bir bahane ile savunanlar olduğu sürece bu durumları yaşatırlar.

 • Tek mantıklı açıklama yapılacak olan mitingleri tek güne sığdıramama korkusudur. Her parti için geçerli olacağı için hiç kimse dur kardeşim napıyorsun dememiştir. Tüm partiler kendi menfaatleri için çalışıyor, halk için değil.

 • Ne denilebilir ki !
  Bilgi sahibi olmadan okul bitirip diploma alıp ben ‘buyum’ triplerinde binlerce insanın dolu olduğu bir dünya.Eğitim sisteminden hayatın her koluna sıçramış sadece ezber ve tabulara dayalı bir şekilde yetiştirilmiyor muyuz.Benim fikrim böyle.

 • Ben ÖSS a gireceğim gece saatleri 1 saat ileri aldıklarını okulun önündeki parkta yatarken ogrendim. Tabiki bu uygulama o gün gerçekleşmedi neden? Bizim sınavda uykusuz kalmammiz için tabiki. Ah şu düşünceli insanlar olmasa ne yapardik.

 • Başlık ve son çümle her şeyi anlatıyor. millet cahil değil fakat üst tabaka gerçekten cahil kaldı. okudukları kitaplara takıntı yaptılar bakmadılar dünyaya bakmadılar ülkeye bakmadılar millete ve halka.. cahil uzmanlar ile aha bu kadar işte :d