çocuk ve kuş

Dört Mevsimi Yaşamak

Birkaç yıldır İstanbul’a kar yağmıyordu. 2017 yılında Van’dan İstanbul’a döndüğümüzden beri doğru düzgün kar yüzü görmedik. Bu sene Katar’a geldik, İstanbul’a kar yağdı, şansa bak. İstanbul’da yaşayan ailem ve arkadaşlarımın Instagram hikâyeleri de otomatik olarak beyaza bürünmüş durumda. Anladık be kardeşim kar yağdı tamam :) Tabii burası günlük güneşlik. Bırak karı, yağmur yağmıyor. 6 aydır bir damla yağmur görmedim.

Terastan Kar Manzarası
İstanbul’daki evimin terasından annemin çektiği bir fotoğraf karesi – 17 Ocak 2021

Altı ayda anladım ki bir yıl içinde dört mevsimi yaşamak gerçekten güzel bir nimetmiş. Ülkemizin konumu bu bakımdan harika. Katar’da ısıtma problemi olmaması; yağmur çamurla, kar lastiğiyle, montla gocukla uğraşmamak; yılın her günü tişört giyebilmek güzel ama bir yerden sonra sıkıcı oluyor. Bir sabah uyandığınızı ve hiç akşam olmadığını düşünün, bir yerden sonra baymaz mı? Bayar. Bu da bayıyor işte. Kış gelsin, ortalık sakinleşsin, sıcacık evimin penceresinden dışarıyı izleyeyim istiyorsun. Kapalı havada farklı bir moda giriyorsun, belki ona göre bir şarkı açıyorsun. Ben eylül ayında “İstanbul’da Sonbahar” şarkısını dinlemeyi çok severim mesela. (Şu anda açtım dinliyorum; siz de açın, şimdi öyle devam edelim.)

Kar diyorduk. Baktığın zaman kar da yaratıcının insanlığa yaptığı bir güzellik değil mi? Kar diye bir yağış türü olmasaydı onu hayal edebilir miydik? Büyük küçük herkesin sevdiği, yağınca mutlu olduğu, insanların merakla beklediği bir yağış türü. Bir adım geriye gidip geniş pencereden bakınca gerçekten özenle tasarlanarak sunulmuş bir güzellik olduğunu görüyorum.

Ocak ayında Doha
Katar’da Ocak ayı böyle geçiyor, insanların çoğu uzun kollu, hava ne soğuk ne sıcak

Her kışın bir yazı olsun tabii. Geçen kışın ardından baharın gelmesi, ağaçların çiçek açması, sonra havaların ısınması, “Tam deniz havası hadi denize gidelim.” demek. Her şey zamanında güzel. “Less is more.” demiş adamın biri. Yani az olursa, kararında olursa zevk alırsın her şeyden. Çok olan şeyin gerçekten tadı olmuyor.

Şimdi sen, dört mevsimi yaşayan şanslı insan, bugün pencerenden baktığında bembeyaz bir örtü görüyorsan bu nimetin farkına var. Çık dışarı bir kartopu yap hatta utanma, bir kardan adam yap. Eriyecek olsa da yap. Sen erimeyecek misin sanki bir gün?

Kapak görseli drbohlavradomil
Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?

22 Yorum
 • Özlenilen türden bir yazı. Umarım kişisel yazılarını daha sık okuyabiliriz bu yıl :)
  Benim için de en son kar Van’da yağdı ve sonrasında üzerime hiç kar yağmadı. Bir kez kar yağmış bölgede tatlı bir kaçamak yapmışlığım var sadece. Hep yaza alışmış olsa da yarın kar gösteriyor yeni yuvamda. Umarım yağar. Biraz da karın güzelliği yaşamak istiyorum :) Her şey zamanında güzel gerçekten. Umarım mevsimleri zamanında ve doya doya yaşayacağımız bir dünya, döngüsüne devam eder.

 • Antalya’da yaşıyorum. Bizim buralara kar yağmıyor. İki mevsim yaşanır hep. Yaz ve kış. Ortası yok hiç :D Kar görmeyeli 4 yıl kadar oluyor. Kar bize gelmedi biz kar aramaya gittik :D

 • Yağan kara şükredip, yetinecek kadar minimal.. bunca sebep içerisinde “canım sıkılıyor” cümlesini kullanmaya utanacak kadar kanaatkâr insanların ellerinde büyüdük.. kar yağdı mı fotoğraf çekilen değil de; tadını çıkaran, günü güzelleştirmek için kestane pişiren, ışıkları kapatıp mumları yakan, mum alevinde hikayeler anlatan insanların… Son paragrafınızda kardan nimet olarak bahsetmeniz bana bu söylediklerimi düşündürdü.. pencereden bakıp tefekkür ettirdi..
  Güzel yazmışsınız. İyi akşamlar.

 • Ben yine hak vermeye geldim 😅😅😅
  Ama ne yapayım, haklısın işte!
  Çok şükür kar yağdı, çok değil 4 gün önce biz de hasretle bekledik karı. Yağdığını görünce açtık perdeyi, herkes çıktı dışarı. Eğlendi insanlar, çok güzeldi vallahi, ben de camdan onlara bakarken eğlendim.

 • Yine Bayburt’tan dem vuracağım tam yerinde olacak bu :) Sen orda tişörtle gezerken biz burda 2 içlikle geziyoruz. Gö.ümüz donuyor burda (Gözümüz) :) Yolda buzda düşmemek için penguen gibi yürümekten yürüyüşümüz değişti :) Kışın Orda Yazın burda veya 1 ay orda 1 ay burda :) veya yazın Antalya’da denize girelim kışın Erzurum’da kayak yapalım en eğlencelisi bu bence :)

 • Güzel yazıyorsunuz da bu yazıdaki fikirlerinize katılamıyorum..nefret ediyorum kardan kıştan soğuktan gri havalardan ruhum daralıyor kış mevsiminden , yer deiştirelim mi sizinle :)))) açıkçası bunun nimet olduğunu düşünenleride anlamıyorum sıcak aşığı olmama rağmen ömrümün yarısı buz gibi şehirlerde geçti..
  Bir önceki yazınız mıydı ondan önceki miydi hatırlayamadım , aralıklı oruç diyetinizle ilgili de bir yazı yazarsanız harika olurdu ;)

  • Sizi Temmuz – Ağustos aylarında Katar’a bekleriz. O aylarda dışarıda durduğunuz her saniye canınız bilgisayar oyunlarındaki gibi tık tık azalıyor. En yakın kapalı (klimalı) alana girdiğiniz anda adeta ölmekten kurtulmuş oluyorsunuz 🙂 Aralıklı oruca hala devam ediyorum, benim için bir yaşam tarzına dönüştü. Konuyla ilgili bir yazı yazmayı düşünüyorum, fikir için teşekkürler 👍

 • Merhaba Sezer Bey, işten güçten fırsat buldukça sitenizi ziyaret ediyorum yıllardır. Aslında benim de bir blog sitesi hayalim vardı,sitenizle de bu süreçte tanıştım,ama siteyi açmama rağmen tek yazı bile yazamadan bazı nedenlerden dolayı domain zamanaşımına uğradı ve blog serüvenim başlamadan bitti. Tesadüf bu ya, son yazınızı okurken ben de Katar’da bulunmaktayım. Ve “İstanbul’da Sonbahar” beni aldı götürdü…
  Daha uzun bir süre de burada olacağım. Umarım müsait bir anınızda sizinle tanışma fırsatı bulurum. Kolaylıklar diliyorum.

  • Merhaba Mehmet Bey. Blog serüveni neden başlamadan bitsin, kapatmayın dursun, müsait olduğunuzda mutlaka bir şeyler yazarsınız. Bu arada bana iletişim formu üzerinden ulaşırsanız müsait bir zamanda oturup bir çay içeriz Doha’da.

   • Merhaba Sezer Bey,
    Cevabınız için teşekkür ederim.İletişim formu üzerinden dönüş sağladım.
    Kendinize iyi bakın

 • Ülkemize doğal cennet demelerinin sebebi de budur. 4 mevsimi yaşamak, her mevsimi tarihinde yaşamak çok güzel bir duygu.

 • Dört mevsim, ülke olarak en büyük en doğal zenginliklerimizden biridir. Fakat yıllar içinde bu zenginliğimizi de dış güçler (komplo teorisi değil doğaya verdikleri zararla) ve bilinçsiz tüketiminde desteğiyle mevsimlerde gözle görülür ciddi tutarsızlıklar var…

  Küçük yaşta yurt dışında dört mevsimin yaşanmadığını öğrendiğimden bu yana benim için ayrı bir değer kazanmıştır. Hele ki çoğu ülke güneşi 3 ile 6 ay arası görüyor ya sıcak ya soğuk ortası arası yok o yüzden bu zenginliğin değerinin bilinmesi ve bunun korunması gerektiğini düşünüyorum. Fakat ne acı ki çoğu insan kaybetmeden bu zenginliğin farkına varamayacak…

 • Dört mevsim insana çok şey katıyor soyut anlamda içimize bazen kar taneleri düşer,bazende çiçeklerin tomurcuk açması gibi yeniden hayata döneriz ,bazende içimizdeki ateş gibi yazın kavrulup gideriz bazende içimizdeki ateşi söndürmek için küçük bi yağmur damlası gerek.Biz dört mevsimi aslında nerde olursak olalım yaşıyoruz.