Gün Doğumu

Erken Kalkmak

Yaptığımda çok mutlu olup bir türlü sürekli hale getiremediğim belki de tek eylemdir erken kalkmak. Güneşin doğuşuna şahitlik edip altın sarısı ışıklarını hayranlıkla izlemek, o müthiş sessizliği dinlemek ve sabah serinliğini ciğerlerime doldurup, gökyüzüne bakıp gülümsemek gibisi yok.

İnsan yaşadığını erken kalkınca anlıyor. Dünyanın o durgun hali içinde, herkes uyuyorken güne başlamış olmak içimizdeki tüm geç kalmışlıkları silip atıyor adeta. Size bu dünyada yaşama şansını veren yaratıcıya teşekkür etmek için en güzel vakit sabah vakti. Yeni bir günün gözlerinizin önünde doğuşu, ölümün bir son olmadığının kanıtı gibi. Kaç yaşında olursanız olun, erken kalkmak, hayatta temiz bir sayfa açmak ve hatta bazen yeniden doğmak gibi.

Bir ya da bir buçuk ay önce Çatalca’dayken, bir sabah erken kalkıp ilçe meydanına yürümüş, banklardan birine oturup meydanı işgal etmiş olan sokak köpeklerinin uykulu hallerini izlemiştim. O gün o meydandan, saat altıdan yediye kadar tek bir insan geçmedi. Şaşırdım. Kimse mi güne erken başlamayı, dışarı çıkıp bir yürüyüş yapmayı sevmiyor? Yoksa sabah erken kalkmak bir tek bana mı güzel ve büyülü geliyor? Hayatta birçok şeye yaptığım gibi bunu da abartıyor olabilir miyim?

Aslına bakarsanız erken kalkmak benim için çok zordur. Gecenin sessizliği çoğu zaman aklımı çeler. Bir yarım saat, bir on beş dakika daha derken uyumam gecenin birini, ikisini bulur. Böyle olunca da sabah erken kalkmak mümkün olmaz. O gecenin sabahında işe gideceksem, beynime çivi çakar gibi çalan alarma sanki ben kurmamışım gibi küfredip alarmı mutlaka en az bir kere ertelerim. Zar zor uyandığımda, yine tutamayacağımı bildiğim halde kendime daha önce yüzlerce kez verip tutamadığım o sözü veririm: Bir daha geç yatmayacağım!

Gece erken yatmakla sabah geç kalkmak arasında bir tercih yapmak zorundasınız. Bu formülle inatlaşıp, her ikisini de yapmayacağım derseniz borcunuzu faiziyle ödetir size uyku. Uykunun kimsede alacağı kalmaz. Bazen okuldaki sıranın üzerinde alır alacağını, bazen bir çalışma tezgahında, bazen bir klavyenin üstünde borcunuzu öderken bulursunuz kendinizi. Bu yüzden, ayağınızı yorganınıza göre uzatmaktan başka çareniz yoktur. En güzel sabahlar sizin olsun.

Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?

25 Yorum
 • Her yeni bir günde bir sonraki gün erken kalkacağıma dair kendime söz verip de tutamıyorum. Sözümde durduğum nadir günler ise çok bereketli geçiyor. Günü dolu dolu yaşamak için net bir kural gibi erken kalkmak. Hatta bir adım ötesi namaz kılmak: Erken kalkmak ve namaz kılmak insanın yaşadığı günün, akan zamanın farkında olmasını sağlıyor. Bir şekilde daha verimli geçiriyorsun günü. Daha zinde ve aklı başında oluyor insan ikisi bir arada olduğunda.

 • Mailim bir sayı daha artarak yeni bir sayıya ulaştığını görünce ve ne gelmiş olabilir diye girip baktığım zaman, önüme düşen bu yazının ilk cümlesi “erken kalkmakla” alakalı olunca hemen heyecan yaparak girdim ve yazınız yine diğer okuduğum yazılarınız gibi akıcı ve bir çırpıda okuyarak geçti.Yazıyı Bitirdiğiniz cümleniz ile yüzümde tebessüm oluştu bunun içinde teşekkür ediyorum😇 Kendi erken güne başlama deneyimlerim de her zaman sancılı oldu ve hala da ne kadar istesem hep ya başarısız olarak erteler uyurum yada off ne gerek vardı ki bu saatte kalkıp bedenime bu uykusuzluğu yaşatmaya derim homurdanır mecbur kalkarım. Diğer yandan da yeni yeni bunu fark edip aslında istiyorum ya artık bunu zorunluluk olarak görmeyeceğim bana iyi gelecek yaralarımı saracak diye diye kendime bunu alışkanlık haline getirmeyi istiyorum. Kafası hala bu konuda karışık birisiyim bence :)

  • Öncelikle güzel sözleriniz için teşekkür ederim. Erken kalkmanın güzel bir şey olduğu neredeyse herkes tarafından kabul edilse de maalesef “o an” geldiğinde bunu başarabilmek çok zorlaşıyor. Ben de sürekli yataktan kalkmayı erteleyen insanlardanım. Fazladan uyuduğumuz her saat ömrümüzden gidiyor, bunun farkında olmak biraz acı.

 • Çocuklar olduktan sonra 1 ay içinde 3-4 gün yapabildiğim kutsal bir eylem olan erken kalkamama meselesinde yalnız değilmişim. Bu konuda beni etkileyen en büyük engeller saat 22:00 sonrası bildirimlerine bakmam. Şunu bi bırakabilsem :) Instagramı, maili vs derken saat 00:00 buluyor ve sabah namazına kalksam da uyku mahmurluğu yüzünden malesef yatmak zorunda kalıyorum. Sabah erken kalkmayı güzel duygularla ele aldığın için teşekkürler Sezer. Bi sana bir de sabah uykusuna doyamadım sözleriyle kelimelerimi bitireyim :)

  • Ah Ahmet o bildirimler yok mu! Özellikle şu sonu olmayan “Reels” kavramı herkesi zombiye çevirdi. Yüzlerce farklı içerik izliyoruz fakat telefonu elimizden bıraktığımız anda bize kattığı hiçbir şey yok. Gerçekten büyük ziyan. Yorumun için ben teşekkür ederim.

 • Erken kalkma, insanın güne güzel başlamasını ve insan psikolojisine olumlu etki eden harika bir ruh halidir. Güzel ve bereketli bir davranış olması onun kolay bir şekilde elde edilemeyeceğini gösterir, daha fazla özveri ve çaba istiyor insandan!
  Yapabilenin ise tüm bünyesinde ılık ılık esen bir meltem gibi dolaşıp onu mükafatlandırıyor bence:))

 • Ben bu sabah saat 9- da kalkıp hava alnına gitmem gerekiyordu malasef dün gece saat 3-de uyuduğum için zamanında yetişemedim. Gerçekten sabah erken uyaninca insan kendini çok iyi hissedyior ( nadiren yapiyorum) sabah erken degilde öğleden sonra Kalkinca oh be çok güzel uyudum dediyim anda her şeye geç kaldigimi fark ediyorum. Ve günü erken bitirmnenin üzüntüsünü yaşiyorum. Saat 11- de uyku vakti saat 7 Kalama vakti olursa stabil daha iyi olur bence

  • Sen ailenle birlikde kalkip en sevdiklərini yanında goruyorsan eyer o zaman saat kaç olursa olsun uyanmanin ve iyi hic bir yerin ağrımadigin anın tadini çıkara çıkara uyan ve sevdiklərinə sarıl bu sana Allahın verdiyi ən guzel anın tadini çıkar hayat guzel

  • 23:00 – 07:00 düzeni gerçekten makul görünüyor. Hem gece çok erken yatmamış hem de sabah geç kalkmamış oluyorsun. Ama şöyle 06:30 civarı kalkabilse insan, en güzeli bence o saatler. Geç kalkınca günün hemen bittiği ve hiçbir şey yapamadığın doğru, bu benim de moralimi bozuyor.

 • Emekli olmak için sayılı günüm kaldı. Yıllardır erken kalkıyorum, emekli olunca erken kalkmak istemiyorum ama yazınızı okuyunca aklıma farklı fikirler geldi. Çok güzel bir yazı olmuş. Elinize sağlık

 • Bir önceki çalıştığım işte sabah 05:30 da kalkıyordum, 6 sene böyle geçti. O zamanlar erken kalkmaya düşmandım. Fakat şöyle bir durum var, işe gitmeyip sabah erken kalkıp kendinize vakit ayırdığınızda, erken kalkmanın faydalarını daha iyi anlıyor insan. Bisiklet sürüşleri için hem trafik sakin olduğu için hem de sabah serinin sürüş daha keyifli olduğu için 5-6 gibi kalkıyorum. Son zamanlarda da sabahları 7 de kalkıp yürüyüşe çıkıyorum. Bu düzeni oturttuktan sonra sabah 6 da kalkmayı planlıyorum. Akşamları herhangi bir konu ile meşgul olmak oldukça verimsiz, sabah ise ne yapıyorsanız bereketli oluyor.

  • Benim akşamlarım aslında verimsiz geçmiyor, genellikle yazılımla uğraştığım için geceleri daha iyi odaklanıyorum fakat maalesef gece fazladan bir saat uyanık kalmam bana gündüz en az 2-3 saate mal oluyor. Özellikle 03:00 ve sonrasında uyuduysam 12:00’den önce uyanmayı beklemiyorum. Ekmek alayım kahvaltı yapayım derken bir bakıyorsun akşam olmuş, gün bitmiş. Ne için? Gece nasıl geçtiğini bile anlamadığım 3 saat için.

 • Sabah erken kalkmak benim için herzaman vazgeçilmezim olmuştur. Pazar günleri dahi erkenden kalkıp ev ahalisinin uyanıncaya kadar geçen zamanı kendime ayırmasını çok seviyorum.

  Yazınız için teşekkürler, herzaman severek okuyorum…

 • Erken kalkmaya bayılırım. Bu benim için bir yaşam stili diyebilirim artık. Erkenden yaptığım sabah yürüyüşleri ise zihnimi boşaltmama yardımcı olur. Ben çok gece kuşu değilimdir. Gün doğuşunu gecenin karanlığına tercih ederim.

 • Bende geç kalkıyorum makalenizi okudum çok güzel deniycem erken kalkmayı. O, kada güzel anlattınız ki erken kalkamyı hırs ettim kendime:)

 • Çocukluğumdan beri en sevdiğim olaydır eskiden geç yatmayı istesem de başaramazdım derken tam tersi oldu ama hala her fırsatta erken kalkmaya çalışıyorum.

  Oldum olası uykuyu sevmiyorum vücudun ihtiyacı olmasa ve yapabilsem hiç uyumadan bir ömür geçireceğim bu elbette bu imkanlarla gelse bile yine de sağlıklı olmazdı elbette ama en azından deneyip görmek isterdim :) Beyin hiç susmazdı herhalde uykuya giden 7-8 saat uyanıkken ne yaşandıysa +7-8 yük olarak binerdi üstüne 1-10 yıl arasında da gelsin delirmeceler :D

  Tekrar çocukluğuma dönersem genelde sabah 6 gibi uyanır televizyonu açardım çizgi film kuşağını izlemek için ve çizgi filmler arasında geçiş yapılırken şu çocukluğumuzun popüler şarkısı çalardı https://www.youtube.com/watch?v=2T5RtXOVNY0

 • güne erken uyanmak için saat 5.30 da kalkıyorum gayet zinde ve hareketli oluyorum güzel yorumlarınız için teşekkür ederim

 • Bir tek benim beceremediğimi düşündüğüm ancak içerik ve yorumlara baktığımda yalnız olmadığımı anladığım bir çaba şu erken kalkma işi!

  Birkaç kez başarıp, ardından sıfırlama aşkına 17-18 saat uyumayıp sabah erken kalkabilme düşüncesiyle uyuduğum günler çok fazla :)

  Ben inanıyorum, bir gün alışkanlık haline getireceğim.

 • Yıllardır yapamadığım tek şeydir sabah erken kalkmak, yılda bir kaç kez iş vb. sebeplerle erken kalkarım ve o beni o kadar etkiler ki bir mucizeye tanıklık etmişim gibi gelir, içim ferahlar, ama yılın 360 günü sabah yataktan zorla kazırım kendimi, metabolizmamı ayarlayamadım gitti. Bana göre değil sabahlar. Aslında vücudumuzu iklime göre, bulunduğumuz yere göre veya hayvanlara göre ayarlasak müthiş olacağız daha uzun yaşayacağız ama bulunduğumuz düzen hiç öyle değil maalesef sistemin bir robotuyum resmen… Ben öğlen uykusunu çok severim japonlarda sever mesela çünkü metabolizmamız böyle kurgulanmış ama ülkemizde iş yerinde öğlen uyumak yasak.