Genel Kültür Günlük

Bu Hafta Ne Öğrendim #39


Amerikalı kimyager Gilbert Newton Lewis, kimya alanında Nobel Ödülüne tam 41 defa aday gösterildiği halde hiçbir zaman Nobel Ödülünü alamamış. Sayısız bilimsel çalışmaya imza atan profesör Lewis 71 yaşında, laboratuvarında intihar etmiş.

Nobel Barış Ödülü’nün kime verileceğine karar veren 5 kişilik komite, Norveç Parlamentosu tarafından görevlendiriliyormuş.

Makyaj malzemesi olan rimel, aslında bir marka adıymış. Rimel kelimesi, sonradan o ürünün genel adı olarak kullanılmaya başlanmış.

Kokoreç bir Yunan yemeğiymiş ve kokoreç kelimesinin anlamı Yunanca “mısır koçanı” demekmiş.

Kilise kelimesi Yunanca “ecclesia” kelimesinden geliyormuş ve ecclesia toplantı demekmiş. Böylelikle kilise ile cami kelimelerinin aynı kökenden (toplanmak, bir araya gelmek) olduğunu fark ettim.

Fidel Castro’nun mektubu (Üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz)

Küba lideri Fidel Castro, 14 yaşındayken, dönemin ABD Başkanı Franklin Roosevelt’e bir mektup yazmış ve “Hiç 10 dolarlık bir banknot görmedim ve bir tanesine sahip olmak istiyorum.” demiş. Castro, mektubu “arkadaşın” diye bitirmiş.

Alvin Straight isimli bir adam, kendisinden 390 kilometre uzakta yaşayan 80 yaşındaki abisi ağır bir hastalık geçirince abisinin yanına gitmek istemiş fakat ehliyeti olmadığı için bu mesafeyi sürülebilen çim biçme makinesiyle (Türkiye’de patpat diye de bilinir) gitmek zorunda kalmış. Yolculuk yaklaşık 6 hafta sürmüş.

Yazar Hakkında | Sezer İltekin

2008 yılından bugüne tam 10 yıldır blog yazıyorum. Bilgisayar, hayatımın vazgeçilmez bir parçası. İmkanı olsa kod yazarak hayatını idame ettirmek isteyen, kamuda bilgi işlem sorumlusu olarak çalışan 30 yaşında bir adamım. Evliyim ve 3 yaşında Emir adında bir oğlum var. Bir tanesi lisans, dört tanesi önlisans olmak üzere birbiriyle ilgisiz 5 üniversite bölümünden mezun oldum. Şu anda Açıköğretim Web Tasarımı ve Kodlama bölümü ikinci sınıf öğrencisiyim. Diploma biriktirmek için değil, ölmeden önce olabildiğince çok şey hakkında bilgi sahibi olabilmek için okuyorum. PHP, dronlar, fotoğrafçılık, karıncalar ilgi alanlarımdan bazıları. Daha fazlası için: Ben Neymişim »

4 Yorum

  • Yıllardır hayranlıkla takip ettiğim,her cümlesinde hem güldüren hem bilgilendiren koca yürekli abim. Başarılarının devamını dilerim ^^

  • Rimelin asıl adı maskara. Ama nedense halk dilince rimel demeyi tercih ediyoruz.
    Alvin onca yolu patpatla gidene kadar bir at ile gitseymiş daha hızlı yol alabilirmiş diye düşündüm :)

  • İlginç bir bloğunuz var, ilk defa rastladım. Bilgiler kısa ve öz. Aynı yazı içinde konu sıkmaya başlamadan bambaşka bir konuya geçmek de güzel olmuş.

    Başarılar.

    Patpat radara yakalanmayan tek motorlu kara aracıdır ayrıca :)

Yazı hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?


Önemli: Ticari (SEO) amaçlı yorum backlinkler cüzi bir ücret karşılığında onaylanmaktadır. Ayrıntılı bilgi için buraya tıklayın.