Alvin Straight

Bu Hafta Ne Öğrendim #39

Amerikalı kimyager Gilbert Newton Lewis, kimya alanında Nobel Ödülüne tam 41 defa aday gösterildiği halde hiçbir zaman Nobel Ödülünü alamamış. Sayısız bilimsel çalışmaya imza atan profesör Lewis 71 yaşında, laboratuvarında intihar etmiş.

Nobel Barış Ödülü’nün kime verileceğine karar veren 5 kişilik komite, Norveç Parlamentosu tarafından görevlendiriliyormuş.

Makyaj malzemesi olan rimel, aslında bir marka adıymış. Rimel kelimesi, sonradan o ürünün genel adı olarak kullanılmaya başlanmış.

Kokoreç

Kokoreç bir Yunan yemeğiymiş ve kokoreç kelimesinin anlamı Yunanca “mısır koçanı” demekmiş.

Kilise kelimesi Yunanca “ecclesia” kelimesinden geliyormuş ve ecclesia toplantı demekmiş. Böylelikle kilise ile cami kelimelerinin aynı kökenden (toplanmak, bir araya gelmek) olduğunu fark ettim.

Castro'nun mektubu
Fidel Castro’nun mektubu (Üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz)

Küba lideri Fidel Castro, 14 yaşındayken, dönemin ABD Başkanı Franklin Roosevelt’e bir mektup yazmış ve “Hiç 10 dolarlık bir banknot görmedim ve bir tanesine sahip olmak istiyorum.” demiş. Castro, mektubu “arkadaşın” diye bitirmiş.

Alvin'in traktörü

Alvin Straight isimli bir adam, kendisinden 390 kilometre uzakta yaşayan 80 yaşındaki abisi ağır bir hastalık geçirince abisinin yanına gitmek istemiş fakat ehliyeti olmadığı için bu mesafeyi sürülebilen çim biçme makinesiyle (Türkiye’de patpat diye de bilinir) gitmek zorunda kalmış. Yolculuk yaklaşık 6 hafta sürmüş.
2021 Güncellemesi: Şimdi fark ettim, 1999’da bu olayın filmi de çekilmiş.

Kapak görseli IMDB
Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?

5 Yorum
  • Yıllardır hayranlıkla takip ettiğim,her cümlesinde hem güldüren hem bilgilendiren koca yürekli abim. Başarılarının devamını dilerim ^^

  • Rimelin asıl adı maskara. Ama nedense halk dilince rimel demeyi tercih ediyoruz.
    Alvin onca yolu patpatla gidene kadar bir at ile gitseymiş daha hızlı yol alabilirmiş diye düşündüm :)

  • İlginç bir bloğunuz var, ilk defa rastladım. Bilgiler kısa ve öz. Aynı yazı içinde konu sıkmaya başlamadan bambaşka bir konuya geçmek de güzel olmuş.

    Başarılar.

    Patpat radara yakalanmayan tek motorlu kara aracıdır ayrıca :)

  • Okudum, başarılı ve güzel bir makale olmuş. Ellerinize sağlık.. Gerçekten çok başarılı bir yazı olmuş. Sizin ellerinize sağlık teşekkür ederim. Yazma yeteneklerinden de gerçekten ilham alıyorum. Blogunuzdaki düzende olduğu gibi. Her neyse, güzel ve kaliteli yazıya konu olmuş.