Eleştiri

Jimmy’ler ağlamasın


Sol tarafta gördüğünüz arkadaş Wikipedia‘nın kurucusu Jimmy Wales. Biliyorum resme bakınca içiniz kan ağladı, acaba bu adamın ne derdi var diye iç geçirdiniz. Şu gözlere bakın, hem üzgün hem de gelecekten umutlu. Çakmak çakmak gözleriyle nasıl da bakıyor. Resimde elleri görünmüyor ama resmin gerisini hayal edince sanki bir avucunu açmış bizden ekmek parası istiyor gibi. Sakalına ak düşmüş Jimmy’nin, gözlerinin kenarına kırışıklıklar kamp kurmuş baksanıza. Hey gidi koca Jimmy be! Üzüldüm, vallahi çok üzüldüm.

Wikipedia’da bu günlerde herhangi bir başlığa girdiğinizde karşınıza bu resim çıkıyor. Yanında da bir yazı var: “Lütfen Okuyun: Vikipedi kurucusu Jimmy Wales’ten kişisel bir rica”. Okuyayım dedim, sonuçta rica etmiş adam. Yaşına saygı gösterdim ve tıkladım oraya. Resmin bende yaptığı çağrışım doğru çıktı. Bizim Jimmy para istiyormuş. Ben diyor, Wikipedia’yı kurdum diyor, sizden beş kuruş para istemedim ama su yakmıyor bu site, elinizi cebinize atın, yok öyle bedavaya ansiklopedi diyor. Bunu daha önce de yaptı bu adam. Ne parası diye soracak oluyorsun, site giderleri diyor. Mesaj attım kendisine. Site gideri deyip deyip milyon dolarların gözüne vurdun be adam, bizim gibi gariban bloggerlar yapmıyor senin yaptığını, ayıptır koskoca wikiyi ne hale getirdin dedim. Ödemeli attı, aradım. Abi kusura bakma kontör yoktu ödemeli attım falan derken tamam konuya gir bende de kontör az dedim. Derdini anlattı bana. Evde tüp yokmuş, sobaya atacak kömür kalmamış. Çocuğu okula yazdırdım dedi. Ah be Jimmy dedim, biz ne güne duruyoruz? Borç istesen vermeyecek miydik dedim. Yüzüm yok abi dedi. İçim acıdı gerçekten. Yengeyi de al bize gelin bu akşam misafirimiz olun dedim. Şimdi aradı Los Angeles’tan uçağa binmişler geliyorlarmış. Bi çay koyayım onlar gidince size yine yazarım. Hey gidi koca Jimmy be …

Yazar Hakkında | Sezer İltekin

2008 yılından bugüne tam 10 yıldır blog yazıyorum. Bilgisayar, hayatımın vazgeçilmez bir parçası. İmkanı olsa kod yazarak hayatını idame ettirmek isteyen, kamuda bilgi işlem sorumlusu olarak çalışan 30 yaşında bir adamım. Evliyim ve 3 yaşında Emir adında bir oğlum var. Bir tanesi lisans, dört tanesi önlisans olmak üzere birbiriyle ilgisiz 5 üniversite bölümünden mezun oldum. Şu anda Açıköğretim Web Tasarımı ve Kodlama bölümü ikinci sınıf öğrencisiyim. Diploma biriktirmek için değil, ölmeden önce olabildiğince çok şey hakkında bilgi sahibi olabilmek için okuyorum. PHP, dronlar, fotoğrafçılık, karıncalar ilgi alanlarımdan bazıları. Daha fazlası için: Ben Neymişim »

25 Yorum

Yazı hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?


Önemli: Ticari (SEO) amaçlı yorum backlinkler cüzi bir ücret karşılığında onaylanmaktadır. Ayrıntılı bilgi için buraya tıklayın.