sezer

Otuz Beş Yaş

Bugün, bu dünyada 35 yılı doldurdum. Cahit Sıktı Tarancı’nın yolun yarısı sanıp yanıldığı yerdeyim. Bu bloga artık neredeyse hiç yazmıyorum fakat bugün özel bir gün, aylardır karanlıkta bekleyen o beyaz sayfanın bu yazıyı hak ettiğini düşünüyorum.

Buraya en son yazdığımda bir polis memuruydum. Katar’da yaptığım diplomatik görevin ardından artık buna hazır olduğuma karar verdim ve yatılı eğitimini de sayarsak 15 senemi verdiğim memuriyetten birkaç satırlık bir dilekçe ile istifa ettim. 12 ay ücretsiz izne ayrılma hakkım da olmasına rağmen bu hakkımı kullanmadım çünkü geri dönmek için hiçbir sebebim yoktu.

Bu blogu yazmaya devam eden 3. kişiyim artık. İlki neşeli, şakacı bir Sezer’di. Babamın ölümüyle o Sezer’i kaybettik. İkincisi, neşesini kaybetmiş, sürekli çabalayan memur Sezer. Bir şeyleri hep üstü kapalı anlatmak zorunda olan, fikirlerini doğrudan yazıya dökmekten korkan, düşüncelerini otoritenin izni olmadan kimseye gösteremeyen Sezer. Nihayet üçüncü Sezer’e devrettik blogu. Fikirleriyle var olan, ürettiği kadar kazanan ve sevdiği işi yapmak için gül gibi memuriyeti yakmış olan cesur bir Sezer var artık karşınızda: Yazılımcı Sezer!

Sevdiğim işi yapmayı hayal ettiğim bir günde bu yazıyı yazmıştım. Ne zaman okusam hüzünlenirim.

Yaş 35 dedik ya. Bir 35 daha yaşasak eder 70. Hepi topu 35 yaz mevsimi daha görebilecek, 35 defa daha bayramlıklarını giyebilecek, bu 35 senenin içinde kaç kere yapabilecekse artık gülüp ağlayacak ve 35’in en fazla 25’inde eli ayağı sağlam tutacak bir Sezer neden sevmediği bir işi yapmaya devam etsin ki? Etmedi işte.

2010’da babamın ölümüyle başlayan hayat mücadelemde diplerden gelip karaya çıkmayı başardım. 13 senelik memuriyetimde bir kuruş haram para girmedi cebime. En ufak bir ayrıcalık ve torpil aramadım ve kabul etmedim hiçbir yerde. Şükürler olsun ki bileğimin hakkıyla gelip, çalışıp, kazandım. Güzel bir ailem, bir evim, bir arabam, biraz da param var. Şükürler olsun, daha ne isterim ki?

15 senedir blogumda yazdığım yazılar geleceğe birer mektup gibi. Bu da onlardan biri olsun. Nisan 2023’te kabul edilen istifamdan Temmuz 2023 itibarıyla zerre kadar pişman değilim. Şu anda tohumlar filizlenme aşamasında olsa da 2024’te dallı budaklı işler yapacağımı umuyorum.

Bir gün bu yazının altına tekrar “başardım” yazmak üzere.
Hoşça kalın.

Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?

16 Yorum
 • En eski blogger’lardansınız, aramıza tekrar hoş geldiniz, yeni yaşınız uğur getirsin.
  Yazmak güzeldir, bloglar hâla özel bence
  Selamlar

 • Sevgili Sezer,
  35 güzel bir yaştır ama aslında farkında olduğumuz her yaş güzeldir. Kendi 35 yaşım kendini aşan ve müthiş enerjikti. Senin önünde çok daha kalbine alıp kabul edeceğin ve kendinle hemhal olacağın yolların olacak. Tüm verdiğin kararlar daima içine sinsin. Nice 35 yaşlara…
  Bir başka Sezer’ den, Sezer’ e sevgiler,

 • Selam sevgili Sezer, umarım sağlıklı ve mutlu olabileceğin 35 + yılı aşkın güzel baharlar görmen dileğiyle, hayatının yeni döneminde daha verimli ve mutlu yaşamanı diliyorum.

 • Merhabalar,
  Bloğunuz takibimdeki listeler arasındaydı uzun zamandır. İnsan hayatında bir çok şey yaşıyor. Gelişimimizde bu yaşadıklarımız sayesinde bizi insan olma yolunda daha bir pekiştiriyor. Yazınızı okuyunca farkındalıklarımın arttığını, düşüncelerimin daha da olgunlaştığını ve asıl ben’in ortaya çıktığını gözlemledim. Her yaş kendine özeldir. Size de yeni yaşınızda yeni mutluluklar, başlangıçlar ve iyi şanslar dilerim. Her şey gönlünüzce olsun dileklerimle, Yazılarınızı dört gözle takipteyim.

 • Merhaba Sezer hocam, yeni yaşını tebrik ederim. Bu dünyadaki yolculuğunun kalan kısmı inşallah dilediğin gibi devam eder ve neticelenir.

  Her iki Sezer’den de güzel yazılar okudum. İnanıyorum ki 3. Sezer de bize güzel yazılar yazacaktır. Buraları fazla boş bırakma.

  Selamlar sevgiler..

 • Son zamanlarda okuduğum en duygu dolu kişisel blog yazılarından biri bu. Çok zor bir karar verip büyük bir cesaretle istifa etmişsin abi. Bu haberi ilk kez twitter’da gördüğümde çok şaşırmıştım. “Adam polismiş la” demişti içimdeki Olric. İstifa gerekçesinin yazılım ile alakalı olduğunu öğrenince öyle çok hak verdim ki sana abi. Bende şimdilerde çalıştığım kurumda yazılım alanında kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Kendimi hazır hissedersem eğer birgün belki bende… neyse bunun için bende bir blog yazısı yazarım inşallah günü gelince :)

 • Kardeşim benim, yolun bahtın açık olsun. Bilki birileri seni ve yaptıklaeını takdirle takip ediyor. Selamlar sevgiler.

 • Sevgili Dostum,
  Uzun bir süredir sayfana gelmiyorum gelsem bile sen de yoksun uzun süre görüşmesek bile arayı hemen kapatırız :)

  Yaş Otuz Beş şiiri bende çocukluğumda iz bırakmıştır sık sık hatırlarım bundan birkaç ay önce 35’e yaklaşıyorum diye bu şiiri word belgesine aktarıp çıktı alacak ve duvara asacaktım. Bunu yapmak istememin nedeni yaşamdan sonra en önemli şeyin zaman olduğunu ( laf aramızda yaşam = zaman da işte neyse…) ve yapmak istediklerimi artık hiçbir engel tanımadan eyleme dökmek istediğimi sürekli kendime hatırlatmaktı. Belgeye aktarmaya aktardım da çıktı alamadım yazıcı yüzünden. Derken bugünlerde günlük tutma gibi bir şeyler aklımdan geçti dedim bir blog sayfası açayım senin şu hedeflerim gibi bir kaydım da olsun derken acaba bunun için özel bir blog teması yapılmış mıdır diye bakınayım dedim çok sürmeden eski blog temamla kendimi uğraşırken buldum. Bu arada 2023 yılı bitiyor senin hedefler 2022’yi bile yakalayamamış ama hedeflere yine şık dokunuşlar yapmışsın kodlama tarafında güzelll… Ya üstünü çiz yenilerini oluştur ne bileyim yıllık 2 kitap yerine çeyrek kitaba düşür ya da 6 sayfayla sınırla her ay yarım sayfa oku :D Yani bu hedefleri ulaşılabilir yap! Madem istifa ettin biraz şu blog sayfana vakit ayır güncelle içini yeni yazılar yaz be kardeşim :D Tamam tamam baskı yok doğal bir şekilde kendiliğinden akmalı kelimeler…

  Ne diyordum temayla uğraştıktan sonra ya dedim bayadır kelimelerbenim’e girmiyorum bir bakayım bizim 35 yaş şiirine nokta atışı yapmışsın. Gel de yazıyı okuyup yorum yapma :D Eskiden senin sayfana girip bir şeyler okuyunca bende acayip bir çalışma isteği hevesi artardı neden bilmiyorum bununla alakalı yazılar okumasam bile böyle hissederdim yine biraz da bu hisleri canlandırmak istedim sanırım. Muhtemelen senin başarılarınla bir taraftan gurur duyuyordum bir taraftan senin adına da mutlu oluyordum sanırım bir taraftanda artık sıra bende dercesine hisler içimi dolduruyordu… Yine buraya gelmek iyi hissettirdi ama bu sefer hüzünde var.

  35 yıl içinde blog yazarı olarak 3 adet Sezer varsa Sezer İltekin olarak en az 35 çeşit Sezer İltekin oldu hala da olmaya devam ediyor. Neşeli Sezer İltekin Azimli Sezer İltekin Mutlu Sezer İltekin Maceracı Sezer İltekin… Yalnız Sezer İltekin Hedeflerine Ulaşan Sezer İltekin Hedeflerine Ulaşamayan Sezer İltekin… Neyse sağlık olsun da Sezer İltekinlerin sayısı artsın bununla bir problemimiz yok :)

  İnsanlar zor değişir diyorlar da aslında zor olduğu kadar da kolay hatta o kadar kolay ki değiştiğini anlamıyor bile insan. Yıllar geçerken eskiden sarf ettiği efordan iz bile kalmıyor yavaş yavaş gereksiz şeylerden sevdiği şeylerden uzaklaşıyor. Hayat zorla olgunlaştırırken insan bir şeylerleri bilerek ya da bilmeden feda ediyor…

  Neyse ne diyorduk Armut olmak ya da Armut Ağacı olup büyük oynamak. İstifa konusunda senin adına sevindim. Sakın ola geçen 15 yıl için kendine kızma her ne kadar çok detayını bilmesem bile süreci genel olarak güzel yönettin yani öyle düşünüyorum. Bir taraftan memurluk yapıp gelecekteki asıl keyif alarak yaptığın mesleği ilmik ilmik dokudun. Kendini, boşta bırakmadan istifanı verip mutlu olacağın ve istifa ettiğin için 1 saniye bile pişman olmayacağın bugünlere hazırladın. Bu geçen yıllar her zaman tecrübe ve birikim olarak taçlandırılmalı…

  Armut ağacı yazına aşağıdaki yorumu bırakmışım

  Vay her zaman ki gibi sisteme verip veriştiriyoruz eyvallah :D Milyonlarca elmanın yanında armut olduğunu biliyorsan ve armut olduğunu unutup elmaya dönüşmüyorsan eninde sonunda ya armut ağacı olursun( küçük bir güncelleme, ki oldun :D ) ya da etrafındaki elmalar yavaşça armuta dönüşür.
  Ne diyelim armut kalmamız dileğiyle…
  -Garson 2 elma 1 armut, armut paket olsun.

  Sıradaki Armut Ağacı lütfen…(bu ben oluyorum)
  Doğum günün kutlu olsun nice güzel yıllara diliyorum. Kendinle daima gurur duy kendi kendine verdiğin en büyük hediyelerden biri gurur duyulacak işler yapman ve bunu destekleyen duruşlar da bulunman bunları unutma unutturma. Bir de hazır istek yapıyorken ya artık şu yalnızlık ve diğer hüzünleri sayfandan def et ya da bırak bana sayfanı oraya buraya cicek.gif gunes.gif yasamak.gif umut.gif sifirhuzun.gif görselleri yapıştırayım. Gözünde canlandı değil mi güzelim site ne hale gelecek o zaman ilk Sezer olamıyorsan da ona yakın olan ol. Sonra görüşürüz Dostum.

 • Yazınızdan yaş 35’in yolun yarısı geğil yolun başı olduğunu anlıyorum. Babayı kaybetmek zor bilirim. Memuriyet sonrası yeni hayatınızda başarılar, selamlar…