blank

Yedi Tepeli Şehirden Uzaklarda Üç Yıl

Van’dan herkese selamlar. Yeni bir şehir, yeni bir başlangıç. Bundan yaklaşık 20 gün önce (sanıyorum 27 Haziran Cuma günüydü) İstanbul’dan Van’a geldim. İtiraf etmeliyim ki gelmeden önce sosyal olarak çok daha soğuk bir ortamla karşılaşacağımı tahmin ediyordum. Van Gölü’nün kıyısındaki havaalanına inmeden hemen önce gölün üzerinde uçarak o eşsiz manzarayı izleme fırsatı buldum.

İnsanlar burada göle deniz diyor. İlk duyduğumda kulağa saçma gelen bu eyleme kısa süre sonra hak verdim. Ufuk çizgisinde bitmeyen, kumsalları olan, etrafına şehirler kurulmuş masmavi bir göl. Bu gölde sadece inci kefali adı verilen bir balık yaşıyormuş. Tuzun içinde pişiriliyormuş. (Ya da onun gibi bir şey, ama işin içinde tuz var o kesin.) Arkadaşlarım tadının pek de güzel olmadığını söylediler. Hiç sorgulamadan inandım zira deniz ürünleriyle arası pek iyi olan biri değilim. Bu arada Van’da ekmek ve köfteyi maalesef iyi yapamıyorlar, söylemeden geçemeyeceğim.

Buraya iş için geldim. Güzel, göl manzaralı bir ev tuttum. Burada kiralar çok yüksek değil hatta İstanbul’da verdiğim kiranın tam olarak yarısı kira vereceğim. Tabii bunu şehir merkezi için söylemiyorum. Burası merkeze çok yakın bir ilçe: Edremit.

20140627_173327
“Van Denizi” Manzaramız

Burası İstanbul’a karayoluyla gitmek için çok uzak bir yer. 24 saatten fazla yolculuk edip onuncu kattan atılmış bir çuval gibi hissetmek istemiyorsanız biletinizi bir – bir buçuk ay önceden alıp uçak yolculuğu yapmanızı öneririm. İstanbul’a ucuz uçak bileti arıyorsanız size iki önerim var. Birincisi Atatürk Havalimanı’na değil, Sabiha Gökçen Havaalanı’na uçmanız gerek. Bilet fiyatları iki havaalanı arasında minimum 100 TL fark ediyor. İkinci önerim ise THY gibi büyük firmalar yerine nispeten daha küçük (Pegasus vb gibi) firmaları tercih etmeniz. Türk Havayolları’nın kalitesi tartışılmaz fakat bilet fiyatlarının diğerlerine nazaran yüksek olduğu da su götürmez bir gerçek. Ayrıca venividibilet.com gibi uçak bileti satışı yapan siteler üzerinden de firmalar arasında kıyaslama yapabilir, en ucuz bileti bulabilirsiniz.

Burada yaklaşık 3 yıl kalıp İstanbul’a geri dönmeyi düşünüyorum. Geçen süre içerisinde ilk arabamı da burada almış olabilirim çünkü burada toplu taşıma çok yaygın olmadığı için mutlaka özel bir araca ihtiyaç duyuyorsunuz. Çok yakın arkadaşlarımdan Emrah’ın da bu şehirde olması benim için harika oldu. Bakalım Allah ömür verirse bu üç yıl içinde burada neler yaşayacağız…

Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?

12 Yorum