blank

Yeni Proje: Youtube Kanalı Açıyorum

Yaklaşık 5 ay önce Ubeydullah‘ı ziyarete gidip, üstüne 2 video çekip dönmüştük. Daha sonra hem Acı Sos Cezalı Tekerleme Kapışması ile ilgili, hem de Blog Yazarlığı üzerine yaptığımız sohbet ile ilgili iki farklı yazı yazmıştım. O videoları, pek iyi sayılmayacak bir cep telefonuyla çekmemize rağmen aldığımız sonuç hoşuma gitmişti. Blog yazmak, duygu ve düşünceleri yazı ile ifade etmek elbette çok güzel fakat işin içine görüntü ile birlikte ses girdiğinde daha farklı ve kapsamlı bir iletişim ortaya çıkıyor.

O günden sonra bu işe iyiden iyiye heves sarmış olsam da her şey tamam olsun o zaman yaparımcılığım yüzünden, en azından yarı profesyonel bir makine almadan video dünyasına hiç bulaşmadım. Aslına bakarsanız makineyi alalı da bir hayli oluyor fakat fon perdesiydi, ışığıydı, ses kayıt cihazıydı derken bugüne kadar geldim. Şimdi her şey hazır. Ama ben hazır mıyım onu bilmiyorum.

sezer_iltekin_video_1

Şunu itiraf etmeliyim ki ne çekeceğim hakkında net bir fikrim yok. Yeterli teknolojik altyapıyı sağlamış olmak tek başına bir şey ifade etmiyor. Fakat yakın zaman önce tesadüfen karşılaştığım bir Youtube kanalı, bana nasıl ve ne tür videolar çekmem gerektiği konusunda müthiş fikir verdi. Barış Özcan‘a ait kanalı bloguma, çektiği videoları da blog yazılarıma benzettim. Özenle seçilmiş içerikler, emek verilerek hazırlandığı üç günlük yoldan belli olan sunum metni, sade ama bir o kadar etkili jenerikler, videolarda kendi karakterimi yansıtan ufak detaylarla karşılaşmamı sağladı.

Bahse konu kanalı incelediğimde, içerik kalitesine oranla abone sayısının ve izlenme oranının oldukça düşük olduğunu görüyorum. Bu da kanalın belli ve sınırlı bir kitleye hitap ettiğinin bir göstergesi. İşte, benim istediğim de tam olarak bu. Kaliteli ve emek verilerek üretilmiş içerik ve bu emeği takdir edebilecek yeterliliğe sahip izleyiciler. Sırf bu yüzden, elimdeki makine standart bir şekilde, video çekimi esnasında ses kaydı yapıyor olmasına rağmen, çift kanallı harici bir ses kayıt cihazı (bir nevi mikrofon) satın aldım. Fotoğrafı ve örnek ses kaydı şu şekilde:

zoom_h1_kelimelerbenim

Video, art arda dizilmiş fotoğrafların birleşimi olduğundan ve fotoğraf için en önemli etken ışık olduğundan, bu yönde de ufak bir yatırım yapmak istedim. Fakat gördüm ki ışık konusu, ufak yatırımlarla halledilebilecek bir konu değil. Elbette kendi emeğinizle ortaya bir şeyler koymanız istisna. Ben de öyle yaptım. Kırtasiye, nalbur, elektrik malzemecisi… Gezmediğim yer kalmadı. Bir saatten biraz fazla sürede verilen bir emeği de eklediğimde ortaya şöyle bir “çakma stüdyo ışığı” çıktı. Bu ışığı yaklaşık olarak 50 TL’ye mâl ettim. Fakat hala kendisini ayakta tutacak bir araç temin edebilmiş değilim.

kelimelerbenim_el_yapimi_isik

Bu süreçte konu sıkıntısı çekeceğimi zannetmiyorum, zira aklımda her zaman herhangi bir insanın ilgisini çekebilecek bir ya da birkaç konu başlığı bulunur. Şimdilik kendime sıkıntı olarak gördüğüm 2 konu var. Birincisi kanalın adı ne olacak? Kimisi kendi adınla aç diyor, kimisi “… adam” şeklinde sembolik bir isim bulmamı tavsiye ediyor. Açıkçası bu konuda henüz herhangi bir karar vermiş değilim. İkinci ve daha önemli olanı ise video düzenleme konusu. Detaycı bir kişiliğim var bunu biliyorum ve daha önce herhangi bir video düzenleme programıyla uğraşmadığım için, önümüzdeki süreçte sıkıntılı günlerin beni beklediğini düşünüyorum.

Bana destek olmak isterseniz bu yazının altında bulunan yorum kısmına, açmayı planladığım Youtube kanalı için isim önerilerinizi yazın. Konuyla ilgili diğer önerilerinizi duymak da beni mutlu eder. Kendinize iyi bakın!

Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?

17 Yorum
 • Öncelikle şunu belirtmek isterim ki BU HARİKA BİR FİKİRRR!!! Şahsi fikrim ne ismin ne de bilmem ne adam olmaması. Kelimeler benim olması daha uygun ve hoş olur gibi hissettim, hem blogla bağdaşır ne gerek var şimdi yeni bir karakter yaratmaya. Zaten insanların bildiği birşeye devam etmek hem şans getirir hem de popülerliğe! Hayırlı olsun şimdiden, güzel işlere devam!!

  • Teşekkür ederim. Kelimeler Benim ismi benim de aklımdan geçti fakat biraz daha geniş kapsamlı bir ad bulmaya gayret ediyorum. Yeni karakter yaratmanın elbette dezavantajları olacak bana ama avantajları da illa ki olacaktır diye düşünüyorum.

 • Sezer hocam bende Deniz Mukaddes gibi Kelimeler Benim olmasından yanayım. İçeriklerinizin ağırlığının blogunuz ile alakalı olacağını düşünürsek mantıklı geliyor. Ayrıca blogunda yayınlayamayacağın ne çekmeyi planlıyorsun ki? Eğer blog dışına çok fazla çıkmayacaksan kelimeler benim’e hem içerik hemde popülarite kazandırmış olursun.

 • Abi yazını yeni okuyabildim ve çok sevindim. Gerçekten bu aralar YouTube kanallarını takip etmeyi seviyorum. Kanal hakkında; bana kalırsa 2. seçenek daha güzel gibi geldi. Bilmiyorum ama :) Video düzenleme için ise; ben video düzenleme de Sony Vegas Pro kullanıyorum. Buna bakabilirsin. Yada Edius var. Eğer bu da olmazsa Adobe Premiere kullanabilirsin abi. Yine ben destek olmaya hazırım. Şimdiden kolay gelsin :)

 • Abi selam. Bu düşünce çok iyi :) İnsanlar, samimi ve kaliteli olan blogları okumayı tercih ediyor. Ki bu da gerçekten samimi bir yaklaşım tarzı :) Kanal ismi o kadar da önemli değil. Mesela Ruhi Çenet Videoları kanalını ele alalım. Adam bi’ kanal açtı, bu ismi korku videoları yada gerilim videoları gibi bir isimle de açsa tutardı. 1 Sene boyunca ben de YouTube kanalları ile ilgilendim. 1 Yıllık bilgime dayanarak diyebilirim ki, önemli olan isim değil içeriktir. Ki Ubeydullah abi ile olan videonuzu 2-3 kez izledim. Sen samimiliğini bozma, gerisi gelir zaten :) Bu arada video düzenleme konusunda, en basit ve etkili programlardan biri Camtasia’dır. Kolay gelsin :)

 • Nispeten yeni bi’ takipçin olsam da kısa zamanda “Önemli Bloglar” kısmında yer imlerine ekledim burayı, YouTube kanalı açtığında da olabildiğim kadar arkandayım abi..

 • Aslında kendini stüdyo çekimine adamışsın abi :D Bence açacağın kanalda hem bilgisayar dersleri (css,html,php,grafik vb.) hem de insanlık dersleri verebilirsin :D Mesela stüdyo tarzı çektiğin zaman siyasal, politik mesajlar verebilirsin, her türlü mesaj verebilirsin yani :D Teknolojik alet incelemesi yapabilirsin. Bilgisayar içi derslerde site incelemesi yapabilirsin. Haftanın sitesi konu başlığı altında en iyi site olarak değil ama. O hafta belirlediğin bir siteyi incelersin. Siteyi açarsın mesela önce tasarımını eleştirirsin, girersin bir kaç konusuna yazım türünü eleştirirsin, kendi fikirlerin bittiği zaman güvendiğin bir seo ve site analizi yapan bir siteden analiz yaparsın verilerle incelersin. Baya tutar yani. Aslında sesime güvenseydim ben de yapardım bilgisayar içi video anlatım vs. ama sesim iğrenç olduğu ve L harfini düzgün söyleyemediğim için sesli eğitime karşıyım :D Neyse çok uzattım, bu fikirlerimi hemen bir kenara atmak yerine bi düşün derim :D

 • Araçlar yeterli olmuş :) youtube son 1 yıldır işlem yapılması gerekilen ve her konuda potansiyeli en yüksek platformlardan birisi, Barış çok güzel içerikler üretiyor sizinde geri kalmayacağınızı biliyorum, özellikle, sosyal medya, facebook üzerine yapılacak çalışmalar fazlasıyla dönüşüm getirecektir.

 • Uzun süredir bende düşünsemde çok zahmetli bir iş olduğunu belirtmek isterim. Vlogger olmak Blogger olmanın yanında görsel bir sanat olduğu için daha iyi iletişim kurmamızı sağlasa da, Senaryo yazmak konu üretmek açısından da oldukça sıkıntılı olduğunu düşünüyorum. Umarım üstesinden gelirsin başarılar..

  • Üstesinden geleceğimden eminim fakat o kadar fazla mükemmeliyetçiyim ki bir türlü başlayamıyorum. Gerçekten sorunum büyük. Bir de zaman problemim var benim. Her hafta bir konu bulup, araştırma yapıp sunum hazırlamak ve tüm bunlardan anlamlı bir kompozisyon oluşturmak dediğin gibi o kadar kolay bir iş değil. Denemekten zarar gelmez diyorum.